Haber

Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu Edirne’de Kuruldu

Balkan ülkelerindeki şehirlerle iş birliği ve çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla Edirne’de “Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu” kuruldu.

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Vali Yunus Sezer’in talimatıyla kurulan platformun ilk toplantısı Sezer başkanlığında gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Sezer, köklü tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne’nin Balkanlar’ın başkenti olduğunu belirtti.

Platformun verimli çalışmalar yürüteceğini belirten Sezer, şöyle konuştu:

“Edirne, sadece Balkan coğrafyasında değil, burada yaşayan hemşehrilerimizin de gönül coğrafyasında her zaman yerini almıştır. Edirne, Balkan ülkelerindeki birçok şehirle ve çeşitli alanlarda birçok kurum aracılığıyla işbirlikleri yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Bu işbirlikleri Daha aktif, verimli olmalı ve tek elden yürütülmeli.” “Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nu bu hedefle kurduk. Şehrimize, bölgemize ve tüm Balkanlara hayırlı olmasını diliyorum.”

Toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile oda ve borsa temsilcileri katıldı.

Dış ticaret ve yatırım, turizm, kültür-sanat, tarım, eğitim, gençlik ve spor, yerel yönetimler ve STK’lar, doğal afetler ve insani yardım gibi konularda çalışmalar yapacak platform, yürütme konseyi, danışma konseyi, danışma konseyi, çalışma grupları ve sekreterlik.

Platform, Türk dış politikasının temel ilke ve hedeflerini dikkate alarak Balkan şehirleriyle akılcı ve kalıcı işbirliği ağları kurmayı, Edirne’nin ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel potansiyelini kapsayıcı bir yaklaşımla harekete geçirmeyi amaçlıyor.

haber-caybasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu